Polska giełda papierów wartościowych

Polska po dziś dzień wskazywana jest jako przykład kraju, który zdecydowanie i skutecznie poradził sobie z transformacją ustrojową. Przejście od kraju z polityką i gospodarką ręcznie sterowaną do całkowicie liberalnej gospodarki i polityki było wielkim szokiem i nie obyło się bez ofiar. Jedną z instytucji nowoczesnej Polski, która przyczyniła się do tego przełomowego skoku, jest warszawska Giełda Papierów Wartościowych. To ona najdobitniej pokazuje, poprzez notowane na jej parkiecie spółki o międzynarodowym zasięgu, jak mocno zmieniła się polska gospodarka w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat.

Aby prześledzić, jak mocno zmieniają się przedsiębiorstwa uważane za śmietankę naszego biznesu narodowego, wystarczy przyjrzeć się dokładnie indeksom GPW. WIG to niezmiennie indeks, w którym zgrupowane zostały firmy z największym kapitałem polskiego pochodzenia. Ich obroty zapewniają im niezmiennie miejsce w czołówce – są to marki eksportowe i potężne korporacje. Od roku 1998 prowadzony był jednak także indeks średnich firm, które także w swoich regionach pełnią często rolę lidera.

To one biorą na siebie często ciężar wprowadzania innowacji i tworzenia miejsc pracy w regionie. Na początku indeks ten nosił nazwę MIDWIG i od roku 1998 do 2007 zawierał równo czterdzieści spółek, które nie zmieściły się w głównym indeksie giełdowym GPW. Wartość bazowa wynosiła 1000 punktów i szczytowy punkt, jaki do tej pory udało się średniemu indeksowi zanotować na parkiecie wynosi 4.128,14.

.

Close